לחצ/י כאן אם אינך רואה הודעה זו

Click here for English

Image

חברות וחברים יקרים,

זהיה צבאח, סבתא לשניים המתגוררת בצפון הגדה המערבית, מגדלת שעועית, שעורה וזיתים בחלקת האדמה שירשה מאביה. החלקה נמצאת ב"מרחב התפר" – שטחי הגדה הכלואים מאחורי גדר ההפרדה. לכן, כמו פלסטינים רבים, נאלצת גברת צבאח לצלוח את משטר ההיתרים הדרקוני של ישראל כדי שיתאפשר לה להגיע אל אדמתה. עד לאחרונה, הותיר הצבא את גברת צבאח ללא היתר כניסה אל אדמתה משך שנה וארבעה חודשים, והציב בדרכה משוכות בירוקרטיות שונות ומשונות להוכחת הבעלות על אדמתה.

למרות שעליה להיאבק כדי לגשת אל אדמתה שלה שבתוככי הגדה המערבית, גברת צבאח לא נדרשת להשיג היתר כלשהו אם ברצונה לבקר בישראל. כמו יתר הנשים הפלסטיניות בנות 50 ומעלה (וגברים בני 55 ומעלה), כוחות הביטחון לא מייחסים לה איום ביטחוני, ועל כן היא יכולה להיכנס לישראל בחופשיות.

בחודש שעבר, עתר המוקד לבג"ץ בשם הגברת צבאח וארבעה חקלאים פלסטינים נוספים בני 57 עד 74, בדרישה לתיקון מצב מגוחך זה. בעתירה דרשנו כי יוּתר לכל הפלסטינים בקבוצות גיל אלה להיכנס אל "מרחב התפר" ללא כל צורך בהיתר, ותיארנו בהרחבה את מאבקיהם הבירוקרטיים של חמשת העותרים, כדי להמחיש את הפגיעה החמורה בהם ובפלסטינים אחרים בני גילם.

עדנאן קבהא, סב ל-19 נכדים, הצטרף גם הוא לעתירה. בדומה לגברת צבאח, מר קבהא נאלץ לנהל מאבקים ממושכים מול הצבא בכל פעם שעליו לחדש את היתר הכניסה שלו ל"מרחב התפר". גם כאשר מר קבהא מצליח להשיג היתר, לעתים קרובות מונעים ממנו החיילים לעבור בשער שבגדר ההפרדה, וזאת בכל פעם שהוא מנסה להכניס אל אדמתו סוס ועגלה או ציוד חקלאי אחר. לאחרונה סיפר מר קבהא למוקד כי הוא שוקל אם בכלל כדאי לו להמשיך לשתול שתילים באדמתו, בגלל החשש שלא יתאפשר לו לקצור את יבולו בבוא הזמן.

שורש הבעיה הוא כמובן תוואי גדר ההפרדה, שעובר ברובו בתוך הגדה המערבית. המוקד פועל לפירוק מקטעים של הגדר שמבתרת את הגדה, ולביטול משטר ההיתרים המפלה שמנהיגה ישראל ב"מרחב התפר". עד שנצליח במאבקנו הרחב יותר, על ישראל להחריג פלסטינים מבוגרים ממשטר ההיתרים, ולאפשר להם לגשת בחופשיות לחלקים אלה של הגדה.

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
   

תמיכה בפעילותנו

אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.

   

 

לתמיכה במוקד
 
 
 
 

 

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

 

הרשמה לרשימת הדיוור
 
 
 
 
s