לקריאה בעברית

View in English

Image
 

חברות וחברים יקרים,

באופן מביש, במאה ה-21 ישראל ממשיכה להפעיל תקנות ארכאיות ופסולות מוסרית, בהן תקנה 119 המשמשת כדי להרוס עונשית בתים של משפחות חפות מפשע. הממשלה החדשה מחריפה את השימוש בענישה הקולקטיבית: מיד לאחר הפיגוע הקטלני בירושלים בשבוע שעבר, אטמו המשטרה והצבא את בית משפחת עלקם, שאחד מבניה ביצע את הפיגוע, וזאת ללא שהציגו צו בעניין וללא שאיפשרו הגשת השגה נגד האטימה, כנדרש וכנהוג. בעקבות זאת, כתבנו בדחיפות ליועצת המשפטית לממשלה בדרישה לבטל ענישה קולקטיבית זו שבוצעה במחטף.  

הממשלה מאיימת לאטום גם את בית משפחת עליוואת, שבנה בן ה-13 פתח בירי ופצע שני ישראלים בשבת שעברה. אנחנו מייצגים את שתי המשפחות וננקוט בכל אמצעי משפטי אפשרי כדי להגן על בתיהן.

כידוע, רק במקרים נדירים בחר בג"ץ להתערב ולמנוע או לצמצם צווים עונשיים להריסה או איטום של בתים  – בשנה החולפת, הגיש המוקד 13 עתירות לביטול צווי הריסה כאלה, ואת כולן דחה בג"ץ במלואן. בכל זאת העתירות חשובות, גם עבור המקרים הנדירים בהם אנחנו מצליחים למנוע הריסה של בית משפחה, וגם כי הפעילות המשפטית משיגה תכלית רחבה יותר. היא מחייבת את המדינה לנמק את צעדיה והיא בולמת שימוש המוני בצווי הריסה עונשית.

במקביל, אנחנו נערכים כעת להיאבק בשורה של יוזמות חדשות וקיצוניות, בהן הצעת חוק שעברה בקריאה ראשונה, לשלילת אזרחות או תושבות ממי שהורשע בעבירה ביטחונית וקיבל תמיכה כלכלית מהרשות הפלסטינית בזמן ריצוי עונש המאסר. חקיקה שכזו תביא לגירוש של אנשים והותרתם ללא כל מעמד בעולם – צעד קיצוני ופסול מעיקרו.

אנו מודעים היטב שצעדים קיצוניים אלה מקודמים במקביל למהלך הכוחני של הממשלה לערער את יסודות מערכת המשפט בישראל. יש לנו ביקורת נוקבת הן כלפי משרד היועצת המשפטית לממשלה והן כלפי בית המשפט העליון, אבל אנחנו נחרדים מהצעות הממשלה ל"רפורמה" משפטית, שבפועל תפחית עוד יותר את עצמאותם של גופים אלה ותעקר את יכולתם להגן על זכויות אדם בכלל ובפרט של פלסטינים.

לכן, דווקא עכשיו, בצל ה"רפורמות" האלה, אנחנו דורשים מהיועצת המשפטית ומבג"ץ לעמוד איתן נגד צעדי ענישה קולקטיבית. אנחנו במוקד נחושים להמשיך ולהשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להגן על זכויות יסוד של פלסטינים.

 

יש הרבה מה לעשות ועכשיו הזמן לפעול,

שלכם,

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
"הארץ" מסביר
מה הבסיס החוקי לאטימת בתי מחבלים או הריסתם, ומתי בג"ץ ביטל החלטות כאלה?
לקריאה
 
כתבה בניו יורק טיימס
ממשלת ישראל דוחפת הריסות בתים; יש שאומרים שהן בלתי-חוקיות ובלתי-יעילות
לקריאה
 
כתבה בהארץ
צו חדש של הצבא אפשר לאטום את בית המחבל מיידית מבלי שהמשפחה תוכל להתנגד
לקריאה
 
תמיכה בפעילותנו
אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.
לתרומה  
 
שתפו:
 
 
   
 
 
 
עדיין לא נרשמתם לרשימת הדיוור שלנו? הצטרפו עכשיו
footer image