לחצ/י כאן אם אינך רואה הודעה זו

View in English

Image

חברות וחברים יקרים,

זה מקומם: כמעט עשרה אחוזים משטחי הגדה המערבית סגורים לחלוטין בפני פלסטינים, תחומים בגדרות תיל או בחומות בטון מהם מורכבת גדר ההפרדה. רק מיעוט קטן של האוכלוסיה הפלסטינית רשאי לפנות לצבא בבקשה להיתר מיוחד לחצות לעברה האחר של הגדר, אל המובלעות הלכודות בינה ובין הקו הירוק.

מדי שנה המוקד נותן סיוע משפטי ללא תשלום למאות חקלאים פלסטינים המנסים לצלוח את המבוך הבירוקרטי הצבאי כדי לקבל היתר כניסה ל"מרחב התפר". הטיפול במקרים כאלה יכול להימשך חודשים ואפילו שנים, ופלסטינים רבים מתייאשים במהלך הדרך ומוותרים על זכותם להגיע לאדמתם. כתוצאה מכך, אדמות שהיו בעבר פוריות עומדות כיום שוממות, ומשפחות וקהילות שלמות נאלצו לשנות את אורחות חייהן אחרי שאיבדו את מקור ההכנסה העיקרי שלהן.

בהתבסס על פעילותנו באלפי מקרים שכאלו, אנו מפרסמים עתה דו"ח חדש בשם "נישול זוחל: הגבלות על חקלאות פלסטינית מעבר לגדר ההפרדה". הדוח מתאר את ההחמרה הגוברת במדיניות ההיתרים של הצבא, כתוצאה ממנה פחות ופחות פלסטינים מצליחים להגיע אל אדמותיהם הלכודות.

לב הבעיה הוא כמובן תוואי הגדר שהוקמה על ידי ישראל עמוק בתוככי הגדה המערבית, במקום לאורך הקו הירוק שעובר בין הגדה לישראל. ישראל טוענת שהגדר חיונית לצרכי ביטחון אבל אין ספק שבמקומות רבים התוואי נבחר כדי לשרת ולהרחיב התנחלויות.

גדר ההפרדה היא אחד האלמנטים הדכאניים ביותר בנוף הגדה המערבית, אבל הנושא נעלם זה מכבר מהתודעה הציבורית והפוליטית. אנחנו מתכוונים לשנות זאת. המוקד שב וקורא לישראל לפרק את חלקי הגדר שנבנו בתוך הגדה המערבית, או לכל הפחות לבטל את משטר ההיתרים המונהג ב"מרחב התפר". אנחנו מקווים שהדו"ח שלנו יסייע להחזיר את הנושא לסדר היום, ויחד עם עבודתנו המשפטית, יצליח להביא לשינוי.

בברכה,

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
   

תמיכה בפעילותנו

אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.

   

 

לתמיכה במוקד
 
 
 
 

 

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

 

הרשמה לרשימת הדיוור
 
 
 
 
s