לחצ/י כאן אם אינך רואה הודעה זו

 

Image

חברות וחברים יקרים,

בשבועות האחרונים כולנו חווים את השפעותיו של משבר הקורונה ההולך ומתפשט ברחבי העולם. אני שולחת לכם ולמשפחותיכם איחולי בריאות ושלווה, שתחזיקו מעמד מול האתגרים.

על אף שהמשבר משפיע על כולנו, הפגיעים יותר שבינינו נתונים בסכנה הגדולה ביותר, גם מהנגיף עצמו וגם ממאמצי הממשלה לרסן את התפשטותו. המוקד עושה כל שביכולתו על מנת להבטיח כי מאמציה של ממשלת ישראל לעצור את התפשטות הנגיף יקחו בחשבון את צרכיו של הציבור הפלסטיני, ולא יובילו לפגיעה נוספת בזכויותיו. להלן כמה ממאמצינו להגן על זכויותיהם הבסיסיות של תושבי השטחים הכבושים בשבועיים האחרונים:

  • דרשנו כי משרד הפנים יאריך באופן אוטומטי את היתרי השהייה של פלסטינים המתגוררים כדין בישראל או בירושלים המזרחית עם משפחותיהם, עד לתום המשבר, כדי שאלה לא ייאלצו לסכן את בריאותם בהמתנה בתורים הארוכים במשרד הפנים לצורך הארכת ההיתרים שברשותם. למחרת פנייתנו הודיע משרד הפנים על הארכה אוטומטית של היתרים אלה עד ליום 30.06.2020.
  • יחד עם ארגוני זכויות אדם נוספים, פנינו לשירות בתי הסוהר בדרישה לצמצום מיידי של מספר הכלואים בבתי הכלא בישראל, לנוכח הצפיפות הרבה במתקנים אלה, החושפת אלפים לסכנת הדבקה בווירוס.
  • הגשנו בקשה דחופה לאפשר לכלואים פלסטינים, ובייחוד לקטינים, גישה לשיחות טלפון במהלך המשבר, היות שביקורים מצד משפחות ועורכי דין הוקפאו באופן מוחלט, והכלואים מנותקים לחלוטין מהעולם החיצון. ברגעים אלו אנו עובדים על עתירה דחופה לבג"ץ בנושא.
  • הגשנו פנייה דחופה נגד החלטתו של הצבא למנוע מחקלאים פלסטינים בני 50 או יותר גישה לאדמותיהם שמאחורי גדר ההפרדה במהלך משבר הקורונה.
  • הגשנו פנייה דחופה נגד כוונת הממשלה למנוע מפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, המתגוררים בשכונות שמעבר לגדר ההפרדה, גישה ליתר חלקי העיר. במידה ותוכנית זו אכן תמומש, נפנה לבג"ץ בעתירה דחופה בעניין. בנוסף, פנינו יחד עם עמותת רופאים לזכויות אדם והאגודה לזכויות האזרח בדרישה כי אמבולנסים של מד"א ייכנסו לשכונות הירושלמיות שמעבר לגדר ההפרדה במקרים של חשד להדבקה בנגיף הקורונה. ככלל, תושבי שכונות אלה נדרשים לפגוש אמבולנסים של מד"א במחסומים שלאורך הגדר; המשך התנהלות זו בנסיבות הנוכחיות יחשוף תושבים נוספים לסכנת הדבקה בווירוס.
  • דרשנו כי הצבא יקפיא את הריסות הבתים העונשיות במהלך המשבר, שכן הריסות מעין אלה ייאלצו משפחות שלמות להתיק את מקום מגוריהם בתקופה שבה הציבור מתבקש להישאר בבית.

בנוסף, הרחבנו את מאמצינו לשתף מידע עם הציבור הפלסטיני באמצעות דף הפייסבוק שלנו בערבית, במטרה להבטיח כי אנשים יהיו מודעים למדיניויות חדשות שעלולות להשפיע עליהם. נודה לכם מאוד על שיתוף הדף עם חברים ומכרים שעשויים להסתייע בו.

אנחנו פועלים במסגרת הגבלות קשות; רק חלק קטן מהצוות שלנו ממשיך להגיע למשרד מדי יום ויתר עובדי המוקד עובדים מהבית. למרות האתגרים, אנחנו נותרים מאוחדים במחויבותנו, יחד עם קהילת זכויות האדם הרחבה יותר, להבטיח כבוד מירבי לזכויות אדם במהלך המשבר.

מאחלת לכם כל טוב בזמנים מדאיגים אלה,

 

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 
   

תמיכה בפעילותנו

אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות שיביא לשיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים

 

לתמיכה במוקד
 
 
 
 
s

 

 

Click here for English