לחצ/י כאן אם אינך רואה הודעה זו

Click here for English

Image

חברות וחברים יקרים,

בעקבות מאמציו העיקשים של המוקד להביא להעמדה לדין של סוהרים שנקטו באלימות קשה, נחשף האירוע האלים ביותר שהתרחש בכלא ישראלי בשנים האחרונות.

במרץ 2019, אסיר פלסטיני בכלא קציעות דקר ופצע סוהר בשב"ס. בעקבות תקיפה זו, סוהרים כפתו עשרות אסירים שלא היה להם כל קשר לדקירה, והכו אותם ממושכות כשהם מוטלים על הקרקע, חסרי אונים. חמישה עשר אסירים אושפזו בעקבות האירוע, שניים מהם במצב קשה. הפציעות איתן הגיעו לבית החולים כללו לסתות וצלעות שבורות ואובדן שיניים.

עורכת הדין נדיה דקה מהמוקד להגנת הפרט נסעה לכלא קציעות זמן קצר לאחר האירוע כדי לדבר עם הקורבנות. בתוך הכלא שרר חום של 40 מעלות, ומרבית האסירים היו בצום לרגל חודש הרמדאן. למרות התנאים הקשים, האסירים התעקשו לספר לעו"ד דקה על מה שהתרחש בכלא, ורבים ביקשו כי נגיש תלונות בשמם. במהלך שלושה ביקורים בכלא גבתה עו"ד דקה תצהירים מ-13 אסירים, ובהמשך הגישה תלונות בשמם. משטרת ישראל החליטה לסגור את התלונות לאחר שחקרה רק שלושה סוהרים באזהרה וגבתה עדויות מארבעה סוהרים נוספים.

תיעוד של האירוע ממצלמות האבטחה בבית הכלא נחשף במסגרת ערעורו של המוקד על ההחלטה לסגור את התלונות. התיעוד, שפורסם על-ידי עיתון הארץ, מציג מחזות קשים לצפייה: אסירים כפותים נגררים ונערמים על הרצפה, ואז מוכים פעם אחר פעם על-ידי סוהרים.

"הניסיון של רשויות החקירה לברוח מאחריות, למרות התיעוד במצלמות האבטחה, הוא תעודת עניות ליחידה הארצית לחקירות סוהרים ולגופי החקירה בכלל," אמרה עו"ד דקה. "כשזו התוצאה בתיק בוטה כל-כך, אין זה הפלא שאלימות כוחות הביטחון כלפי פלסטינים היא כה שכיחה".

המוקד ימשיך לדרוש כי הסוהרים המעורבים באירוע קשה זה יועמדו לדין. רק באמצעות העמדה לדין של כל הנוגעים בדבר ניתן לחתור לסיום התופעה הנפוצה מדי של אלימות כוחות הביטחון הישראלים, בייחוד כלפי פלסטינים.

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
   

תמיכה בפעילותנו

אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.

   

 

לתמיכה במוקד
 
 
 
 

 

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

 

הרשמה לרשימת הדיוור
 
 
 
 
s