לקריאה בעברית

View in English

Image
 

חברות וחברים יקרים,

עבודה יומיומית של הגנה על זכויות אדם היא מתסכלת לא פעם ולעיתים אפילו שוברת לב, כמי שרואים את כל הסבל האנושי שמתחולל סביבנו. בשעת כתיבת מילים אלה, מעשי אלימות וענישה קולקטיבית לסוגיה הולכים וגוברים וכולנו מודאגים ממה שיקרה בשבועות הקרובים. לכן, זהו זמן טוב לסקור את עשייתנו בשנה החולפת, כדי להתעודד ולצבור כוחות מהישגינו בתחומים השונים. בשנת 2022, כ-6,000 אנשים פנו למוקד לקבלת סיוע, ולרובם עזרנו בהצלחה: איתרנו קרובי משפחה שנלקחו למעצר; סייענו לחקלאים להמשיך בעיבוד אדמתם; הצלחנו לאחד משפחות מפוצלות; והבאנו לכך שאנשים יכלו לנסוע בחופשיות לחו"ל ולגור בבתיהם ללא חשש מגירוש. להלן ניתן לראות את פילוח המקרים בהם טיפלנו ב-2022.

לצד סיוע פרטני, המוקד גם פועל להביא לשינויי רוחב, באמצעות הליכים משפטיים מגובים במחקר, ובשילוב עבודת סינגור, במטרה לבלום ולשנות מדיניויות של הממשלה והצבא שגורמות להפרת זכויות אדם. ההצלחה פחות שכיחה במישור זה, אבל בשנת 2022 הצלחנו להביא לביטול הגבלות קשות על גישה לאדמות חקלאיות מעבר לחומת ההפרדה, ואיפשרנו לאלפי חקלאים שבעבר סורבו בקשותיהם להיתרי כניסה להגיע אל אדמותיהם. הצלחנו גם להביא לחידוש ביקורים בכלא של ילדים שהוריהם כלואים בישראל, ולחדש ביקורי משפחות לכלואים מעזה – שהגבלות עליהם נותרו על כנן באופן שרירותי גם לאחר ביטולן של הגבלות תנועה אחרות שנבעו ממשבר הקורונה.

פעילותנו המשפטית העקרונית ממשיכה במגוון נושאים, לרבות דרישותינו לשים קץ למעצרי לילה של ילדים פלסטינים ולהבטיח זכות שווה לאיחוד משפחות כך שמשפחות פלסטיניות יוכלו לגור ביחד.

לא ניתן להתעלם מכך שהשנה שחלפה הסתיימה בעלייתה לשלטון של ממשלה קיצונית שפועלת להמשיך ולהעמיק את הכיבוש והסיפוח דה-פקטו של הגדה המערבית, דבר שמבשר פגיעה נוספת בזכויות האדם של הפלסטינים. הממשלה גם פועלת במפורש כדי למנוע הגנה על פלסטינים, הן על ידי ערעור מערכת המשפט והן באמצעות קידום הגבלות על ארגוני זכויות אדם, בהם המוקד.

במציאות זו, ברור שאנחנו חשים רגעים של ייאוש, אבל אנחנו נחושים להתמיד במאמצינו כדי להמשיך ולתת סיוע פרטני לקורבנות של הפרות זכויות אדם, ולקדם דרישות עקרוניות לכיבוד זכויות בסיסיות של פלסטינים החיים תחת כיבוש. העבודה הזו חשובה עכשיו יותר מתמיד.

בהזדמנות זו, אני רוצה להודות לכל הארגונים שותפינו לדרך, לתורמים שלנו ולתומכים בנו. בלעדיכם לא היינו יכולים לעשות את העבודה הזאת. אנחנו גאים להשתייך לקהילה הנרחבת שפועלת לקדם זכויות האדם.

     בברכה,

sig

     ג'סיקה מונטל
     מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
 
תמיכה בפעילותנו
אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.
לתרומה  
 
 
שתפו:
 
 
   
 
 
 
עדיין לא נרשמתם לרשימת הדיוור שלנו? הצטרפו עכשיו
footer image