לקריאה בעברית

View in English

Image
 

חברות וחברים יקרים,

בימים עגומים אלה, אני שמחה לבשר לכם על הצלחה במאמצינו נגד משטר ההיתרים וגדר ההפרדה שבגדה המערבית. בשבוע שעבר, בג"ץ קיבל את עתירתנו נגד מדיניות הצבא לסרב לתת היתרים לחקלאים פלסטינים שהחלקה שלהם מוגדרת על ידו כ"חלקה מזערית".

כזכור, המדינה הצדיקה את תוואי הגדר ומגבלות התנועה הנלוות, בטעמים ביטחוניים בלבד, ועל בסיס זה בג"ץ נתן לכך את אישורו. אבל במהלך השנים, הצבא הוסיף עוד ועוד מגבלות על חקלאים שמנסים להגיע אל אדמותיהם, מטעמים שאין להם כל קשר לביטחון.

כך גם לגבי העילה של "חלקה מזערית", באמצעותה נמנע מאלפי פלסטינים לעבד את אדמותיהם, על בסיס קביעה שרירותית של הצבא שהחלקה שלהם "קטנה מדי לעיבוד". עכשיו בג"ץ קיבל את עמדתנו וקבע שמדובר ב"פגיעה בלתי-מידתית בזכותם לקניין של בעלי קרקעות במרחב התפר".

בפסק הדין, לראשונה, בג"ץ הכיר גם בכך שעבור חקלאים פלסטינים, לאדמות המשפחתיות יש ערך שאינו מצטמצם לערך כלכלי. כפי שכתבה בפסק הדין השופטת ברק-ארז: "לגישה ולעיבוד של אדמה חלקאית שעברה מדור לדור עשויה להיות לא רק משמעות כלכלית, אלא גם משמעות סמלית, משפחתית ומסורתית".

כעת על הצבא לתקן את הנהלים בעניין בתוך 90 יום, כך שגם מי שמוגדרים כבעלים של "חלקה מזערית" יקבלו היתרים ארוכי טווח שיאפשרו להם להגיע לאדמותיהם ולעבד אותן כרצונם.

אנחנו חוגגים את ההצלחה הזאת, מבלי לשכוח את התמונה הגדולה: בגלל שישראל בנתה חלק ניכר מהגדר בתוך הגדה המערבית, פלסטינים חייבים להתמודד עם ביורוקרטיה צבאית עוינת רק כדי לקבל היתר להגיע לאדמותיהם. המוקד ממשיך במאמץ להביא לפירוק כל חלקי הגדר שבגדה. עד אז, נמשיך לאתגר את משטר ההיתרים ולהעניק סיוע לחקלאים פלסטינים.

בברכה,

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
"אמא שלי ואני התעקשנו במשך שנים על זכותנו להגיע לאדמה שלנו, והמוקד היה איתנו בכל שלב ושלב. זה היה מאבק ממושך ולא פשוט, אבל בסוף הצדק ניצח. אני שמח מאוד שההצלחה הזאת תעזור גם לחקלאים אחרים לממש את זכויותיהם."
פתחי טעמה, אחד העותרים בעתירה נגד מדיניות "חלקה מזערית"
 
 
תמיכה בפעילותנו
אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.
לתרומה  
 
 
נישול זוחל
דו"ח על ההקצנה בהגבלות אותן מטילה ישראל על חקלאות פלסטינית מעבר לגדר ההפרדה
לקריאה
 
בין שער שכם לשייח ג'ארח
סיור ייחודי זה משותף לארבעה ארגוני חברה אזרחית ובו נעבור בין אתרים ונספר על המרחב דרך מוקדי המומחיות של הארגונים. ביום שני ה- 28.3, בין השעות 16:00-18:30
לקריאה
 
 
שתפו:
 
 
   
 
 
 
עדיין לא נרשמתם לרשימת הדיוור שלנו? הצטרפו עכשיו
footer image