לקריאה בעברית

View in English

Image
 

חברות וחברים יקרים,

אם המשטרה היתה רוצה לחקור את הבן הצעיר שלי, הייתי מצפה לקבל זימון להגיע איתו לתחנת המשטרה. הורים פלסטינים לעומת זאת, מגלים שבנם דרוש לחקירה רק כשחיילים דופקים על דלת ביתם באישון לילה. כל שנה, מאות ילדים בני 17-14 נלקחים ממיטותיהם, אזוקים ומכוסי עיניים, למעצר. מדובר בחוויה טראומטית מאין כמוה, גם עבור הקטין שנעצר וגם עבור הוריו ואחיו הקטנים. במקום שהאמצעי של מעצרי לילה ישמש כמוצא האחרון להבאה של קטינים פלסטינים לחקירה, הצבא משתמש בו כברירת מחדל, בלי קשר לחומרת החשדות נגד הקטין.

המוקד כבר הגיש שתי עתירות לבג"ץ במטרה לשים סוף למדיניות זו. בעקבות העתירה הראשונה שלנו בנושא, הצבא הודיע על נוהל חדש לזימון קטינים, אבל אנחנו רואים שבפועל שום דבר לא השתנה.

עד כה השנה קיבלנו 132 פניות מהורים שביקשו סיוע באיתור ילדם שנעצר באופן יזום מביתו באישון לילה. בתשובה לשאלתנו אם ההורים קיבלו זימון להביא את הילד לחקירה לפני שחיילים פלשו לביתם באמצע הלילה, התברר כי באף מקרה הצבא לא ניסה לזמן את הילד כדי לנסות ולייתר את המעצר הטראומטי. 

בג"ץ ידון בעתירה הנוכחית בשבוע הבא, ביום 8.12.2022. אנחנו מקווים שלמרות האווירה הציבורית העוינת כל כך, בית המשפט ימצא את האומץ לקבוע שמעצרי לילה של ילדים חייבים לשמש רק כמוצא האחרון לצורך הבאה לחקירה.

כולנו רואים את הממשלה המתגבשת בסלידה ובדאגה רבה, אבל אנחנו נחושים להמשיך בעבודתנו להגן על זכויותיהם של ילדים במעצר ושל כלל האוכלוסיה הפלסטינית. בשביל זה אנחנו זקוקים לכם. בשבוע הבא נערוך קמפיין גיוס המונים, ונבקש שתתרמו לנו ותשתפו את הקמפיין כדי שיהיו לנו המשאבים הנחוצים להיענות לכל מי שזקוק לעזרתנו.

בברכה,

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
דו"ח נגד מעצר קטינים
הצבא עוצר מאות בני נוער ממיטותיהם באישון לילה תוך הפרה שיטתית של זכויותיהם, במקום לזמנם לחקירה; בעקבות הממצאים, עתר המוקד לבג"ץ
קרא/י עוד
 
המוקד בעתירה מעודכנת לבג"ץ
הנוהל לזימון קטינים פלסטינים מיושם מזה חצי שנה אך לא הביא לשינוי של ממש במצב; מעצרי לילה אכזריים מהבית מוסיפים להיות האמצעי העיקרי להבאתם לחקירה
קרא/י עוד
 
שתפו:
 
 
   
 
 
 
עדיין לא נרשמתם לרשימת הדיוור שלנו? הצטרפו עכשיו
footer image