לקריאה בעברית

View in English

Image
 

חברות וחברים יקרים,

הישראלים שוב הולכים לבחירות וכבר דבר אחד ברור: לא משנה מה תהיה התוצאה בקלפי, הממשלה והכנסת שייבחרו ישאירו את הפלסטינים לחיות תחת דיכוי וכיבוש; מהם סובלים גם אלה מביניהם שחיים בירושלים המזרחית ומחזיקים ברובם במעמד קבע מתוקף הסיפוח של עיר הולדתם. המוקד משקיע מאמצים רבים בהגנה על זכויותיהם של הפלסטינים הירושלמים, ופעם אחר פעם נאלץ להיאבק בחזית חדשה, כחלק מנסיונותיה של ישראל לשלול או למנוע מבני אוכלוסיה זו ומבני משפחותיהם מעמד ויציבות בביתם.

במהלך השנים הצלחנו לבלום כמעט לגמרי את "הטרנספר השקט" במסגרתו נשלל מעמדם בירושלים של פלסטינים ששהו בחו"ל או אפילו בגדה המערבית. אנחנו ממשיכים להוביל את המאבק בחוק האזרחות והכניסה לישראל שמונע מהם איחוד משפחות. לאלה נוסף לאחרונה המאבק בשלילת מעמד מטעמי "ענישה" או "הרתעה".

החודש פנינו לשרת הפנים ולכנסת נגד התיקון לחוק הכניסה לישראל שמתיר למשרד הפנים לשלול מפלסטינים ירושלמים את מעמדם בטענה המופרכת של "הפרת אמונים למדינת ישראל", ובמקרים מסוימים אף לגרש אותם ממולדתם. אנחנו נשוב ונפנה לבג"ץ ככל שדרישתנו לביטול תיקון החוק לא תיענה. לצד העבודה העקרונית, אנחנו מייצגים 6 פלסטינים שתושבותם נשללה בעילה זו, לרבות עורך הדין סאלח חמורי, שאף מוחזק במעצר מנהלי.

במקביל, אנחנו נאבקים בענישה הקולקטיבית בה נוקט משרד הפנים נגד חפים מפשע שכל חטאם הוא קרבתם המשפחתית מדרגה מרוחקת למפגע – משפחות פלסטיניות שחיות יחדיו שנים בעיר, מתוקף הליכים לאיחוד משפחות. בפסק דין מביש מלפני חודש, אישר בית הדין לעררים את החלטת משרד הפנים לגרש בשל "שיקולי הרתעה" בני זוג וילדים של ירושלמים. בתרגיל בחירות נלוז מיהרה שרת הפנים לדרוש ששבעה מבני המשפחה יגורשו מביתם לאלתר. הגשנו סדרה של ערעורים נגד פסק הדין והשגנו צווי ביניים שיגנו על המשפחות וימנעו גירוש כל עוד ההליכים מתנהלים.

ועוד בענייני ירושלים. מיד בעקבות תקרית ירי בה נהרגה חיילת במחסום שועפאט, פנינו בדחיפות כדי להביא את ישראל להסיר את הסגר שהוטל על מחנה הפליטים שועפאט, בגינו נמנעה הגישה לשירותים חיוניים, רפואיים ואחרים מעשרות אלפי תושבי הסביבה. גם בעניין זה הבהרנו כי מדובר בצעד בלתי מידתי של ענישה קולקטיבית.

תושבי ירושלים הפלסטינים נמצאים במצב ייחודי בהיותם אוכלוסייה ילידית הנתונה לכיבוש ולסיפוח גם יחד. המוקד ימשיך לעמוד על המשמר ולהגן על אוכלוסייה זו.

בברכה,

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 

 
המוקד לשרת הפנים
אין לבטל מעמד קבע של בני האוכלוסיה הפלסטינית הילידית בירושלים
לקריאה
 
ערעור למחוזי
לבטל פסק דין המתיר לגרש מטעמי הרתעה שבעה חפים מפשע
לקריאה
 
צעד בלתי מידתי
להסיר את הסגר שהוטל על מחנה הפליטים שועפאט
לקריאה
 
תמיכה בפעילותנו
אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.
לתרומה  
 
שתפו:
 
 
   
 
 
 
עדיין לא נרשמתם לרשימת הדיוור שלנו? הצטרפו עכשיו
footer image