המוקד להגנת הפרט - בית משפט השלום בירושלים פסק 75,000 ש"ח פיצויים לשלושה אחים שיוצגו ע"י המוקד להגנת הפרט, בגין הכאה והשפלה על ידי שוטרי מג"ב בחברון: במהלך האירוע היכו שוטרי מג"ב את שלושת האחים - שהיו קטינים אז - בברוטאליות והדפו וקיללו את אמם אשר נחלצה לעזרתם
חזרה לעמוד הקודם
23.11.2008

בית משפט השלום בירושלים פסק 75,000 ש"ח פיצויים לשלושה אחים שיוצגו ע"י המוקד להגנת הפרט, בגין הכאה והשפלה על ידי שוטרי מג"ב בחברון: במהלך האירוע היכו שוטרי מג"ב את שלושת האחים - שהיו קטינים אז - בברוטאליות והדפו וקיללו את אמם אשר נחלצה לעזרתם

עניינה של התביעה באירוע שהתרחש באוגוסט 1998 באזור מערת המכפלה בחברון. התובעים, שלושה אחים בני 10, 13 ו-14, שיחקו בכדור עם ילדים אחרים בקרבת מערת המכפלה. במהלך המשחק התגלגל הכדור לכיוון עמדת שוטרי מג"ב הממוקמת באזור ואחד הילדים ניגש להחזיר את הכדור. השוטרים בעמדה החרימו את הכדור ומנעו מהילד לחזור אל חבריו. כאשר ניגשו שלושת האחים-התובעים לעמדה, על מנת לבקש שהילד ישוחרר, היכו השוטרים את הילדים מכות שבעקבותיהן נזקקו לטיפול רפואי. השוטרים גם הדפו את אם הילדים, שהוזעקה למקום בניסיון לחלץ את ילדיה מידיהם. בעקבות האירוע הגישה האם תלונה במשטרה והילדים אף זיהו את השוטרים החשודים.

בעקבות תלונת האם, נפתח תיק חקירה והוגש כתב אישום כנגד השוטרים. מאוחר יותר בוטל כתב האישום בטענה כי נכשלו הניסיונות לאיתור העדים הפלסטינים לצורך מתן עדות בביהמ"ש. בפועל, העדים אותרו ואף הגיעו כדי להעיד, אולם בהגיעם לבית-המשפט גילו שכתב-האישום בוטל. הפרקליטות התנגדה להגשת כתב אישום מחודש.  

במאי 2004 הגיש המוקד תביעת נזיקין נגד השוטרים ונגד מדינת ישראל, כאחראית למעשי שלוחיה ובשל התרשלותה בכל הנוגע לטיפול בכתב האישום המקורי ולאי הגשתו של כתב אישום מחודש. המדינה מצידה הודיעה להורי הילדים כי הם עצמם אחראים לנזק שנגרם לילדיהם, בכך שהתרשלו באחריות להרחיקם מאזור עמדת השוטרים.

פסק הדין, מיום 3.11.2008, דוחה את גרסאות השוטרים וקובע כי הן סותרות ומהוות ניסיון להציג את האירוע באופן שמצדיק את התנהגותם. ביהמ"ש לא מטיל אחריות על המדינה למעשי השוטרים. העובדה שהמדינה הגישה כתב אישום נגד השוטרים, מעידה, לדעת ביהמ"ש, על כך שהמדינה לא מאשרת את מעשי השוטרים. כמו כן דוחה פסק הדין את טענת הרשלנות נגד המדינה, בקובעו כי השיקולים להתנהלות הפרקליטות בכתב האישום סבירים והגיוניים. כן מותח ביהמ"ש ביקורת על הודעת המדינה בנוגע להתרשלות ההורים באחריות לילדיהם ודוחה את ההודעה על הסף. ביהמ"ש קיבל את גרסת התובעים וחייב את השוטרים בתשלום פיצויים בסך 75,000 ש"ח בגין כאב וסבל ובגין הפגיעה בכבודם וזכותם לחופש מסבל וכאב.


לצפייה בפסק הדין מיום 3.11.2008


לצפייה בכתב ההגנה של המדינה מיום 16.2.2005


לצפייה בכתב ההגנה של השוטרים מיום 15.2.2005


לצפייה בכתב התביעה מיום 19.5.2004