שש שנים לאחר שבית המשפט פסק בתביעה אזרחית כנגד אברי רן, בגין תקיפה של נער פלסטיני נכה, זכה התובע לקבל מרן את מלוא סכום הפיצויים: רן שילם את הפיצויים רק לאחר שהוצאו כנגדו שני צווי מאסר במסגרת תיק הוצאה לפועל שפתח כנגדו המוקד. התנהלותו במכלול ההליכים כנגדו מצביעה על אדם הרואה עצמו ניצב מעל החוק המוקד להגנת הפרט
חיפוש
22.09.2009
שש שנים לאחר שבית המשפט פסק בתביעה אזרחית כנגד אברי רן, בגין תקיפה של נער פלסטיני נכה, זכה התובע לקבל מרן את מלוא סכום הפיצויים: רן שילם את הפיצויים רק לאחר שהוצאו כנגדו שני צווי מאסר במסגרת תיק הוצאה לפועל שפתח כנגדו המוקד. התנהלותו במכלול ההליכים כנגדו מצביעה על אדם הרואה עצמו ניצב מעל החוק
הדפסה הדפסה
שיתוף

ביום 28.6.2009 הפקיד אברי רן - תושב ההתנחלות איתמר בשומרון, שקורות חייו בשנים האחרונות רצופי פעילויות אלימות כנגד שכניו הפלסטינים - את יתרת חוב הפיצויים שהוטלו עליו במסגרת תביעה אזרחית שהגיש נגדו המוקד להגנת הפרט, במאי 2001, בשם נער פלסטיני נכה, תושב חווארה. פסק הדין, המחייב את אברי רן בתשלום פיצויים והוצאות משפט, ניתן כבר ביום 27.7.2003, אך במשך חמש שנים תמימות התעלם רן מפסק הדין.

התובע, תושב חווארה, משותק בפלג גופו הימני, עשה את דרכו בחזרה מבית ספרו לביתו בצהרי יום 2.4.1997, בכביש החוצה את הכפר. רכב, אשר לכיוונו הושלכו אבנים זמן קצר קודם לכן, עצר לידו. מן הרכב יצאו אברי רן ומיכאל עזר, התנפלו על התובע והיכו אותו באגרופים ובעיטות בכל חלקי גופו, בליווי קללות וגידופים. לאחר מכן גררו אותו השניים, כשהוא שרוע על הרצפה והעלו אותו לרכבם, תוך הפעלת כוח ואיומים. במהלך הנסיעה, שעה שאקדחו של עזר מופנה לכיוון גופו, ניסה התובע להסביר לחוטפיו בערבית שהוא נכה ושלא השתתף ביידוי האבנים. השניים נסעו עד למחנה הצבאי הנמצא סמוך לצומת חורון, שם הורידו בכוח את התובע מהרכב - תוך שהם מכים אותו ומפילים אותו ארצה - ו"הסגירו" אותו לידי החיילים, בטענה שהשתתף ביידוי אבנים על רכבם. בעקבות תלונת התובע, הועמדו אברי רן ומיכאל עזר לדין פלילי והורשעו בעבירות תקיפה. בנוסף, הורשע האחרון בעבירת איומים.

בעקבות הרשעתם במשפט הפלילי ביוני 1999, הגיש המוקד ביום 16.5.2001 תביעת נזיקין בגין נזקי גוף נגד אברי רן ומיכאל עזר. ביום 27.7.2003, לאחר שרן נמנע מלהגיש כתב הגנה, פסק בית המשפט את דינו, בהיעדר הגנה. רן חויב לשלם לתובע 7,500 ₪, בתוספת 1,500 ₪ הוצאות משפט.

רן נמנע מלהתגונן, התעלם מן ההליך המשפטי שהתנהל כנגדו בבית המשפט והתעלם מפסק הדין שחייב אותו בתשלום פיצויים לתובע. ביום 10.1.2007 פתח המוקד תיק הוצאה לפועל לאברי רן, על מנת להסדיר את תשלום הפיצויים. בהמשך, הוגשו בקשות עיקול שונות על נכסיו, בין היתר גם ברשתות מזון וחנויות המשווקות את מוצריו וביניהן תשלובת תנובה, הרדוף – תוצרת מזון אורגני, ניצת הדובדבן, ל.י.ב – לחיות יותר בטבע, מוצרי מעברות ועדן טבע מרקט. על אף כל זאת, לא הסדיר רן את חובו.

ביוני 2008, לבקשת המוקד, נתן המוציא לפועל צו מאסר נגד רן, בגין אי תשלום חובו דאז. רן החל לפרוע  את חובו אך לא התמיד בכך. בחודש מרץ 2009, כנגד בקשה שנייה של המוקד ניתן צו מאסר נוסף. ביום 28.6.2009, כשש שנים לאחר מתן פסק הדין בעניינו, פרע רן את מלוא החוב כלפי התובע ושילם לתובע בסה"כ 21,623 ₪.


לצפייה בכתב התביעה מיום 17.5.2001


לצפייה בהחלטת בית המשפט ופסק הדין מיום 27.7.2003


משפט ישראלי - מסמכים אחרים


משפט ישראלי - כתבי בי דין


משפט ישראלי - חקיקה


משפט ישראלי - פסיקה


משפט בינלאומי וזר - מסמכים אחרים


משפט בינלאומי וזר - אמנות וחקיקה


משפט בינלאומי וזר - פסיקה


ספרות - עדכונים


ספרות - פסיקה במבחן


ספרות - ספרים


ספרות - מאמרים


ספרות - שונות


ספרות - דוחות