המוקד להגנת הפרט - הארגונים לזכויות אדם במכתב לשר הביטחון ולשר לביטחון פנים: הימנעו מענישה קולקטיבית של פלסטינים בעקבות חטיפת שלושת הישראלים
חזרה לעמוד הקודם
22.06.2014

הארגונים לזכויות אדם במכתב לשר הביטחון ולשר לביטחון פנים: הימנעו מענישה קולקטיבית של פלסטינים בעקבות חטיפת שלושת הישראלים

המוקד להגנת הפרט, יחד עם שורה של ארגונים לזכויות אדם הפועלים בשטחים הכבושים, פנו הבוקר במכתב דחוף לשר הביטחון ולשר לביטחון פנים, בדרישה להימנע מענישה קולקטיבית של האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה ולבטל את ההחמרה בתנאי הכליאה של האסירים הפלסטינים.


ראשי הארגונים הדגישו במכתב כי הצורך להחזיר את החטופים לביתם ולמשפחותיהם ברור לכל, אולם כבר עתה עולה החשש שרבות מן הפעולות הננקטות, אשר פוגעות באוכלוסייה הפלסטינית, אינן משרתות צורך זה.


היקפם הנרחב של הפשיטות והמעצרים מעלה חשש כי חלק מפעולות אלו אינו נובע מצורך מבצעי מיידי. גם הפעילות הצבאית במרכזי הערים הפלסטיניות וגם הגבלות התנועה הגורפות והשרירותיות שהוטלו על הפלסטינים, גורמות לפגיעה בלתי מידתית בזכויות יסוד של פלסטינים, לרבות זכותם לביטחון, לבריאות, לחופש תנועה ולפרנסה.


כמו כן, הטלת תנאים מגבילים על קבוצת אסירים פלסטינים אך ורק בגלל שיוכם הארגוני, מהווה הפרה חמורה של האיסור על ענישה קולקטיבית.


הארגונים קוראים לשרים לבחון מחדש את ההנחיות שניתנו לכוחות הפועלים בשטח ולהימנע מפעולות שגורמות לפגיעה בזכויות שלא לצורך ומעבר לנדרש, כמו גם מכל פעולה של ענישה קולקטיבית נגד האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים. בנוסף, דורשים הארגונים מהשרים להורות על ביטולן לאלתר של ההחמרות בתנאי הכליאה של האסירים הפלסטינים הכלואים בגדה ובישראל.