המוקד להגנת הפרט - בשל התנהלותו הגחמנית של קצין מת"ק, נשללה מעשרות חקלאים פלסטינים הגישה אל אדמותיהם הלכודות ב"מרחב התפר": מועד ההחרמה הגורפת של היתרי החקלאים מעלה חשש כי מדובר בפעולת ענישה בתגובה לעתירה שהגיש המוקד לבג"ץ
חזרה לעמוד הקודם
17.12.2019

בשל התנהלותו הגחמנית של קצין מת"ק, נשללה מעשרות חקלאים פלסטינים הגישה אל אדמותיהם הלכודות ב"מרחב התפר": מועד ההחרמה הגורפת של היתרי החקלאים מעלה חשש כי מדובר בפעולת ענישה בתגובה לעתירה שהגיש המוקד לבג"ץ

בשבוע שעבר, נשללה מכמאה חקלאים פלסטינים משלוש קהילות בנפת קלקיליה האפשרות להגיע אל אדמותיהם הלכודות ב"מרחב התפר"; זאת לאחר שקצין במת"ק החרים את היתריהם אשר בלעדיהם הם אינם יכולים לחצות את חומת ההפרדה, מבלי שמסר להם כל הסבר מספק ומבלי שנקט בהליך תקין. החרמה גורפת זו התרחשה כשבוע לאחר שחקלאים מקהילות אלה הגישו, באמצעות המוקד להגנת הפרט, עתירה לבג"ץ נגד מחדלו המתמשך של הצבא, אשר כעניין שבשגרה אינו פותח במועד את השער בחומת ההפרדה הקרוב ביותר לאדמותיהם.

כדי להגיע אל אדמותיהם החקלאיות הלכודות מעבר לחומת ההפרדה, על פלסטינים מא-זאוויה, ראפאת ומסחה לעבור בשער "מגן דן" אשר בחומת ההפרדה. מעברם בשער מותנה בכך שהצליחו להשיג היתר מתאים מהצבא, ומתאפשר רק בזמני הפתיחה המוגבלים של השער – שלוש פעמים ביום, למשך 15 דקות בכל פעם. מחדלו המתמשך של הצבא בפתיחת השער במועדים אותם הוא עצמו קבע (06:30, 12:30 ו-16:00), והעובדה כי, באופן שגרתי, השער נפתח באיחור של חצי שעה ויותר, הביאו את המוקד לעתור לבג"ץ בשמם של חקלאים מקומיים ביום 5.12.2019.

ימים ספורים לאחר מכן, במהלך השבוע שעבר, כשהגיעו חקלאים אל שער מגן דן בשעה 06:30 בבוקר, המתין להם סמוך לשער קצין המנהל האזרחי המשרת במת"ק. הקצין החרים מעשרות מהם את היתריהם, ובכך שלל מהם את האפשרות להגיע אל אדמותיהם. הוא הודיע לחקלאים כי עליהם להגיע אל משרדי המנהל האזרחי לצורך "בירור" העניין. עשרות חקלאים הגיעו אל המת"ק ונאלצו להמתין שם במשך שעות. מיעוטם התבקש להראות לקצין היכן מצויות חלקותיהם על גבי מפה, והם אף צולמו בעודם עושים זאת. לאחר מכן הם שולחו לדרכם ללא היתר, מסמך או הבהרה. לאחרים נאמר כי על מנת לקבל בחזרה את ההיתריהם, עליהם להגיע למת"ק עם מפות סקר בהן מסומנות אדמותיהם. (למעשה, החקלאים, שהחזיקו כולם בהיתרים תקפים, כבר הגישו מפות ומגוון הוכחות אחרות, שכן בכך מותנית קבלת ההיתר מלכתחילה).

אתמול שלח המוקד מכתב דחוף לראש המנהל האזרחי. "התזמון של ההחרמה הגורפת והגחמנית הזו מעלה חשש כי מדובר במעשה נקמני נגד החקלאים בעקבות הגשת העתירה לבג"ץ", אומרת ג'סיקה מונטל, מנכ"לית המוקד להגנת הפרט. "יהיה המניע אשר יהיה, התנהלות זו היא הפרה בוטה של מחוייבותיו החוקיות של הצבא, ועליו להחזיר לחקלאים את היתריהם לאלתר".

נושאים קשורים