המוקד להגנת הפרט - המוקד לצבא: אין למנוע באופן גורף גישה לאדמות ב"מרחב התפר" מחקלאים בעלי היתר; יש לפעול למען בריאותה של אוכלוסיית הגדה המערבית באמצעים המתאימים לכך ובהתאם לדין
חזרה לעמוד הקודם
18.03.2020

המוקד לצבא: אין למנוע באופן גורף גישה לאדמות ב"מרחב התפר" מחקלאים בעלי היתר; יש לפעול למען בריאותה של אוכלוסיית הגדה המערבית באמצעים המתאימים לכך ובהתאם לדין

ביום 18.3.2020 פנה המוקד לצבא במחאה על מניעת כניסתם של חקלאים ל"מרחב התפר" בעילה של וירוס הקורונה. במכתבו ציין המוקד, כי הגיעו אליו תלונות מחקלאים המחזיקים בהיתרי כניסה ל"מרחב התפר" שבגדה המערבית, אשר הצבא מונע מהם להגיע לאדמותיהם הלכודות מעבר לגדר ההפרדה. החקלאים מסרו שכאשר הם הגיעו לשער המוקצה למעברם בגדר ההפרדה, אמרו להם החיילים כי כניסתם אסורה בשל הסגר שהוטל על הגדה על רקע וירוס הקורונה והעובדה שהם בני למעלה מחמישים. החיילים לא התייחסו להבהרות החקלאים שהסבירו כי הם מעוניינים להגיע לאדמותיהם הפרטיות שבתוך הגדה המערבית, ואין להם כל כוונה להיכנס לישראל. בכל המקרים שהגיעו אל המוקד החקלאים נאלצו לשוב כלעומת שבאו.

כך אירע הן בשער קפין והן בשער עתיל. במקרה אחד המשיכו החיילים לאסור את מעברו של החקלאי בעל ההיתר גם לאחר שהלה הבהיר להם שהוא בן 29 בלבד.

מבירור שערך המוקד מול משרדי הקישור הפלסטיני השונים ברחבי הגדה, עולה כי התנהלות הצבא שונה לגבי כל נפה או שער: בחלק מהשערים כאמור נמנעת כליל כניסתם של בני חמישים ומעלה; שער מגן דן סגור לחלוטין מזה כשבועיים בעילה של הסגר על הגדה; לקישור הפלסטיני בטולכרם נמסר כי חקלאים בעלי היתר כניסה אשר גילם מעל לחמישים חייבים לתאם את כניסתם מראש; לקישור הפלסטיני בקלקיליה נמסר כי הצבא יצמצם את מספר השערים דרכם ניתן לעבור מ-11 לארבעה בלבד.

המוקד ציין במכתבו, כי על פי מידע שקיבל מהפרקליטות מחוז ירושלים, לא פורסמו כל הנחיות בנוגע למעברם של בעלי היתרים ל"מרחב התפר" בתקופת משבר הקורונה.

המוקד חזר והדגיש בפני הצבא, כי "לא מדובר במניעת הכניסה של פועלים לישראל, אלא במניעת הגישה של אנשים לאדמות שבבעלותם הפרטית, ושאינן בישראל, אלא בשטח הכבוש". זאת ועוד. מניעה זו מבוצעת ככל הנראה בחוסר סמכות ותוך פגיעה קשה ביותר בזכויות היסוד של בעלי האדמות.