המוקד להגנת הפרט - בג"ץ אישר הריסה עונשית של בית בחברון ובכך גזר על שלושה ילדים ואמם לאבד את ביתם
חזרה לעמוד הקודם
06.02.2023

בג"ץ אישר הריסה עונשית של בית בחברון ובכך גזר על שלושה ילדים ואמם לאבד את ביתם

ביום 5.2.2023 אישר בג"ץ הריסה של בית משפחה המצוי בקומה העליונה של בניין בן 5 קומות בחברון. המדובר בביתם היחיד של אישה ושלושת ילדיה הקטינים, אשר בן זוגה נורה ונהרג ביום 29.10.2022, עת ביצע פיגוע אשר במהלכו נהרג אזרח ישראלי.

בפסק הדין, מפי השופט סולברג, נדחו כרגיל טענותיו העקרוניות של המוקד, לרבות טענתו שהריסת בתי מגורים היא ענישה קולקטיבית פסולה בתכלית האסורה במשפט הבינלאומי, וכן טענתו כי אין המדובר באמצעי שהוכח יעיל לצרכי הרתעה, אלא אף ההיפך.

במישור הפרטני, דחה בית המשפט את טענת המוקד כי במקרה דנן, פעלו בני המשפחה להתריע על חשדם לגבי כוונות פיגוע של אב המשפחה, ולפיכך שיקולי הרתעה דווקא מחייבים הימנעות מהריסת הבית. תחת זאת, אימץ בית המשפט את עמדת המדינה וקבע כי ישנן ראיות "המעידות בסבירות לא מבוטלת" שהאם חשדה בכוונות בן זוגה ולא פעלה למניעת המעשה. השופטת ברון הביעה את הסכמתה לקביעה זו וציינה כי היא ההופכת את הריסת הבית לצעד מידתי.

השופטת ברון הכריעה, כאמור, נגד עתירת המוקד, וזאת על אף ששבה וציינה כבעבר, כי לעמדתה, חוות הדעת החסויה של גורמי הביטחון בנוגע ליעילות ההרתעה המושגת, אינה משכנעת לגופה ובאופן מהותי.