לאחר כ-10 שנים בהן שהה בחו"ל והתחמק מתשלום פיצויים וביצוע עבודות שירות: מתנחל שהורשע בתקיפת פלסטיני חזר לארץ, נכלא עם נחיתתו ושוחרר המוקד להגנת הפרט
חיפוש
12.03.2015
לאחר כ-10 שנים בהן שהה בחו"ל והתחמק מתשלום פיצויים וביצוע עבודות שירות: מתנחל שהורשע בתקיפת פלסטיני חזר לארץ, נכלא עם נחיתתו ושוחרר
הדפסה הדפסה
שיתוף
קרוב ל-15 שנים מטפל המוקד בעניינו של פלסטיני, שבשנת 2000 הותקף באכזריות על ידי מתנחל, סמוך להתנחלות מיצד. עוד לפני התקיפה, השחית המתנחל יחד עם שניים מחבריו את מכוניתו של הפלסטיני וכאשר זה פנה לחייל שהיה מוצב במקום, זכה להתעלמות. כתוצאה מהמכות שספג נשברו שתיים מצלעותיו של הפלסטיני.

נגד התוקף, ציון דדוביץ', פעיל כ"ך לשעבר שגם נעצר ושוחרר בעבר לאחר שנחקר בחשד לשורה של פעולות טרור כנגד פלסטינים, הוגש כתב אישום פלילי. ביום 16.1.2003 הורשע דדוביץ' ונשפט לשמונה חודשי מאסר, ונקבע שמתוכם ירצה ארבעה חודשים בעבודות שירות, ארבעה חודשים במאסר על תנאי, והוא חויב בתשלום פיצויים בסך 1,500 ₪. ערעורו לבית המשפט המחוזי נדחה.

ביולי 2004 הגיש התובע, באמצעות המוקד, תביעה נזיקית נגד התוקף ונגד מדינת ישראל. ביום 23.2.2006 פסק ביהמ"ש פיצויים בסך 75,000 ₪ לתובע. מדינת ישראל שילמה סך של 40,000 ₪ מתוך הסכום הכללי, בגין אחריותה השילוחית, בתוספת שכר טרחת עו"ד בשיעור של 15%. יתרת הסכום אמורה היתה להיות משולמת ע"י דדוביץ' עצמו, אולם לאורך שנים לא השיב האיש לפניות המוקד, ואף התחמק מתשלום הקנס שהטיל עליו ביהמ"ש בהליך הפלילי (1,500 ₪) ומביצוע עבודות השירות. למוקד הגיעו ידיעות כי האיש נמצא, כל הנראה, בארה"ב, למרות שהוצא נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ.

לאחרונה נודע למוקד כי ביום 15.8.2014 חזר דדוביץ' לארץ ונכלא עם נחיתתו, שכן לא התייצב לעבודות השירות שנגזרו עליו. בעתירה שהגיש לבית המשפט, ביקש דדוביץ' להורות על שחרורו ממעצר ועל עריכת שימוע נוסף בעניין עבודות השירות. ביום 28.8.2014 דחה בית המשפט את העתירה והחליט להשאיר אותו במעצר. עם זאת, קבע בית המשפט כי ייערך לדדוביץ' שימוע נוסף בעניין עבודות השירות ולאחריו יתן בית המשפט החלטה נוספת. נראה כי בהמשך, החליט בית המשפט לשחרר את דדוביץ'.

המוקד ימשיך לעשות כל מאמץ כדי לוודא שדדוביץ' ישלם לאיש בו פגע את הסכום שהשית עליו בית המשפט.

משפט ישראלי - מסמכים אחרים


משפט ישראלי - כתבי בי דין


משפט ישראלי - חקיקה


משפט ישראלי - פסיקה


משפט בינלאומי וזר - מסמכים אחרים


משפט בינלאומי וזר - אמנות וחקיקה


משפט בינלאומי וזר - פסיקה


ספרות - עדכונים


ספרות - פסיקה במבחן


ספרות - ספרים


ספרות - מאמרים


ספרות - שונות


ספרות - דוחות