המוקד להגנת הפרט - פעם שנייה בתוך שנה: הצבא חסם את שער קפין שבגדר ההפרדה ומנע מפלסטינים שאדמותיהם לכודות ב"מרחב התפר" להגיע בזמן ובאופן סביר אל עבודתם החקלאית; החסימה הוסרה בעקבות התערבות המוקד
חזרה לעמוד הקודם
21.07.2020

פעם שנייה בתוך שנה: הצבא חסם את שער קפין שבגדר ההפרדה ומנע מפלסטינים שאדמותיהם לכודות ב"מרחב התפר" להגיע בזמן ובאופן סביר אל עבודתם החקלאית; החסימה הוסרה בעקבות התערבות המוקד

ביום 26.6.2020 שלח המוקד פנייה דחופה לצבא, בדרישה שתוסר החסימה שהונחה עשרה ימים קודם לכן בדרך העפר שמהווה חלק משער קפין שבגדר ההפרדה. החסימה מנעה מחקלאים להגיע אל אדמותיהם עם טרקטורים חמורים סוסים ועגלות, הנחוצים לעבודתם החקלאית. חקלאים אלו הופנו על ידי החיילים להיכנס אל "מרחב התפר" דרך שער מרוחק – שער עקאבה. המוקד הבהיר בפנייתו כי זו אינה חלופה סבירה, שכן מדובר בנסיעה של עד שעה בכל כיוון, במקום נסיעה של דקות אחדות, ובנוסף, ההגעה אל האדמות משער חלופי זה הינה קשה ביותר, וכרוכה בנסיעה ממושכת בשטח, ללא כל דרך מוסדרת, בתוך שדות בבעלותם של אחרים, ותוך רמיסת גידוליהם. בנוסף ציין המוקד, כי גם במעבר להולכי רגל של שער קפין הוצב סבך תיל דוקרני, המקשה על המעבר וגורם לא פעם לפציעת העוברים.

בתחילה, ביום 8.7.2020, השיב הצבא כי "אין כל חסימה המונעת את המעבר בשער...". בהמשך אותה התכתבות, הודה הצבא כי "ארעה טעות וכי המעבר אכן לא מתאפשר באחד השערים שבנדון", וביום 16.7.2020 הודיע כי "כיום מתאפשר המעבר באופן מלא". הצבא סיפק הסבר – אם אכן ניתן לכנות זאת הסבר – להנחת חסימת הבטון, בזו הלשון: "מטרת הבטונדות באותו המעבר כלל אינה מניעת מעבר אלא מהוות [כך במקור] חלק ממערכת השערים. השער המדובר לא נפתח עקב כשלים טכניים אשר נפתרו".

יצוין, כי המדובר בפגיעה יתרה וחוזרת בחקלאים המקומיים: לפני פחות משנה, בראשית אוקטובר 2019, עם תחילת עונת מסיק הזיתים, חסם הצבא את שער קפין באופן דומה, וכך מנע במשך למעלה מחודש מחקלאים לעבור בשער עם כלים חקלאיים, בהמות משא ועגלות. החסימה הוסרה ביום 12.11.2019, יום לאחר שהמוקד עתר לבג"ץ בעניין.

עוד יצוין, כי בימים אלה מתנהלת בבג"ץ עתירתו של המוקד בשמם של חקלאים מקומיים לפירוקו של מקטע גדר ההפרדה, שאורכו כ-6 ק"מ, בו מצוי, בין היתר, שער קפין, וזאת בשל הפגיעה המוחצת בזכויותיהם של החקלאים להתפרנס מאדמותיהם, לעשות שימוש ברכושם הקרקעי, ולנוע בחופשיות בין בתיהם לאדמות שבבעלותם הפרטית, בתוך ארצם הם.