המוקד להגנת הפרט - המוקד בתלונה חריפה לצבא: מעצר לילי של קטין הסתיים בהתעללות מינית
חזרה לעמוד הקודם
06.07.2022

המוקד בתלונה חריפה לצבא: מעצר לילי של קטין הסתיים בהתעללות מינית

ביום 5.7.2022 שלח המוקד לצבא תלונה בשמו של ע.א., קטין בן 17, שנפל קורבן להתעללות, כולל מינית, על ידי חיילים לאחר שנעצר מביתו השכם ביום 12.1.2022. מקרה מזעזע זה התבצע בחסות מדיניותו הפסולה והעיקשת של הצבא לעצור באופן יזום ובלילה קטינים פלסטינים הנדרשים לחקירה, מבלי לזמן אותם לחקירה קודם לכן בניסיון לייתר את המעצר הטראומטי. מעצרים אלו מתבצעים דרך שגרה באמצעות פלישה אלימה לבית המשפחה, הגורמת תכופות לנזק נפשי מתמשך לא רק לעצורים עצמם אלא גם לשאר בני הבית, בהם לא פעם ילדים רכים.

במקרה הנוכחי, בעת המעצר ולאחר שפלשו לבית, הסתערו החיילים על האב ללא כל עילה, אזקו אותו והושיבו אותו מחוץ לביתו הרחק מאשתו וילדיו. החיילים גם לקחו בכוח את מכשירה הנייד של אחותו בת העשרים של ע.א. כשניסתה לתעד את התנהלותם. וכשהאחיות הצעירות, בנות ה-13 וה-4, החלו לבכות, אחד החיילים הרים את בת ה-4, הושיב אותה על הספה ואסר עליה לרדת ממנה ולגשת לאמהּ.

ע.א. עצמו נלקח מהבית מכוסה עיניים ואזוק. הוא הושב ברכב הצבאי במקום בו מצוי הגלגל החלופי ולא במושב מוסדר לנוסעים, על אף שהדבר סיכן אותו משום שבהיותו אזוק הוא לא היה יכול לייצב את עצמו בטלטלות הנסיעה. כשהרכב החל לנסוע החלו ליידות לעברו אבנים, ובכל פעם שאבן פגעה ברכב, חיילים הכו את ע.א. עם קת רובה בגבו ובכתפו. כשהובא לבסיס צבאי, הוא הושב על משטח עץ בשטח פתוח למשך כארבע שעות, חשוף לקור העז של אמצע החורף. בקשתו שיכניסו אותו למקום מוגן מפגעי מזג האוויר לא נענתה. גם כאשר ביקש ללכת לשירותים, הוא נלקח לעשות את צרכיו באוויר הפתוח.

עד לנקודה זו, מדובר במקרה אופייני למדי של אלימות חיילים בעת מעצר יזום של קטינים לצורך חקירה. אך בהמשך ההתעמרות בנער הגיעה לשיא חריג: זמן קצר לפני העברתו מהבסיס, החליטו כ-5 חיילים, ללא כל הצדקה או עילה חוקית, לערוך על ע.א. חיפוש בעירום בעודו מכוסה עיניים; וזאת על אף שחיפושים אמורים להתבצע רק כשעולה חשד שהאדם מחזיק חפץ אסור ומסוכן – דבר בלתי סביר בנסיבות בהן נער עצור מצוי במשך שעות בנוכחותם של חיילים. מכאן המשיכו העניינים להתדרדר: כשהוא עירום, במצב פגיעות מוחלטת, הנער נדרש לכרוע ולהתרומם שוב ושוב, תוך שהחיילים מצלמים אותו וצוחקים עליו; אך הם לא הסתפקו במעשים מבזים ונבזיים אלה, והמשיכו לצלם, לצחוק וללעוג לע.א. חסר הישע גם כאשר אחד החיילים חשף את איבר מינו וקירב אותו לפיו של הנער. ע.א. העיד בפני המוקד כי הוא שמע את כל המתרחש וגם ראה מתחת לכיסוי העיניים את מעשי החייל ומרעיו, שאיש מהם לא נחלץ לשים סוף להתעללות בו.

בתלונתו כתב המוקד כי אלימות והתעללות שכאלה כלפי אדם אזוק ומכוסה עיניים, שהינו חסר ישע שלא נשקפת ממנו כל סכנה, הינם מעשה חמור, אכזרי ובלתי אנושי, וכי הדבר עולה כדי עינויים במקרה בו הקורבן הינו קטין. המוקד ציין כי על אף קיצוניותו של המקרה, מספר היבטים בו מצביעים על תופעות מושרשות בקרב חיילי הצבא, אשר עד כה לא נעשה כל ניסיון רציני מצד המערכת הצבאית למגרן. המוקד הבהיר כי אוזלת יד זו מעוררת את החשש שמדובר בחלק מובלע של מדיניות הצבא מול תושבי השטחים הכבושים, לרבות קטינים. המוקד הזכיר לצבא כי התנהלות שיטתית ושגרתית שכזו מנוגדת לכללי המשפט הבינלאומי, מהם שואב הצבא את סמכותו והלגיטימציה החוקית לפעילותו. המוקד הוסיף וציין כי הצבא אף ממשיך לאפשר לחיילים לצלם באמצעות מכשיריהם הניידים הפרטיים עצורים פלסטינים, ללא כל צורך מלבד שעשוע בלתי מוסרי ובלתי חוקי, תוך הפרה בוטה של זכויות העצורים לכבוד ולפרטיות.

בסיום פנייתו דרש המוקד מהצבא לקיים חקירה עניינית ונחושה בתלונה, להביא את החיילים העבריינים לדין, ולפעול "בשקידה ראויה למיגור 'תרבות המעצרים' שפשטה בקרב הצבא".