המוקד להגנת הפרט - המוקד להגנת הפרט לשר הביטחון: הסר לאלתר את המניעה הגורפת על יציאתם של פלסטינים מהגדה המערבית לחו"ל
חזרה לעמוד הקודם
13.08.2014

המוקד להגנת הפרט לשר הביטחון: הסר לאלתר את המניעה הגורפת על יציאתם של פלסטינים מהגדה המערבית לחו"ל

בחודשיים האחרונים מקבל המוקד להגנת הפרט יותר ויותר פניות מתושבי הגדה המערבית, שישראל מונעת את יציאתם לחו"ל. מרבית הפונים הם פלסטינים המתגוררים בחו"ל, אשר הגיעו לביקור משפחתי בגדה במהלך הרמדאן ולקראת עיד אל-פיטר, וכאשר ביקשו לצאת בחזרה לחו"ל, דרך גשר אלנבי (הדרך היחידה ליציאה לחו"ל לפלסטינים מהגדה), מנעה ישראל את מעברם לירדן. נראה כי בחודשיים האחרונים הוטלה מניעה גורפת על יציאתם לחו"ל של פלסטינים, תושבי הגדה המערבית, לרבות אנשים העובדים בחו"ל או לומדים שם.

בעקבות הפניות הרבות למוקד מאנשים שניסו לצאת לירדן והוחזרו כלעומת שבאו, נשלח מכתב דחוף לשר הביטחון, בו דרש המוקד להסיר לאלתר את המניעה.

במכתב מציין המוקד כי עולה חשד שישראל משיתה ענישה קולקטיבית על תושבי הגדה, ומזכיר כי ענישה כזו אסורה באיסור חמור על-פי הדין הבינלאומי. בנוסף, מוחה המוקד על ההחלה הגורפת של המניעה, שכן הדבר פוגע בזכות היסוד של פלסטינים לצאת את ארצם. המוקד מדגיש במכתבו כי גם בעתות חירום יש לאזן בין הצורך הביטחוני לבין זכויות היסוד.

עוד מבהיר המוקד כי המניעה הגורפת אינה משרתת צורך ביטחוני, כיוון שכל העוברים במעבר, בלי יוצא מן הכלל, מזוהים ונבדקים. לבסוף, דורש המוקד משר הביטחון כי הצבא יפרסם את הצו שמכוחו מוטלות ההגבלות הגורפות וייתן מענה למקרים הומניטאריים דחופים.