המוקד להגנת הפרט - בדיון בעתירת המוקד לביטול צו הריסה עונשית במחנה הפליטים עסכר: בית המשפט המליץ למדינה לצמצם את תחולת הצו
חזרה לעמוד הקודם
22.10.2015

בדיון בעתירת המוקד לביטול צו הריסה עונשית במחנה הפליטים עסכר: בית המשפט המליץ למדינה לצמצם את תחולת הצו

ביום 21.10.2015 התקיים בבג"ץ דיון בעתירה שהגיש המוקד להגנת הפרט, להורות לצבא לבטל צו הריסה עונשית שהוּצא לבית מגורים במחנה הפליטים עסכר שבשכם. צו ההריסה הוּצא כנגד דירת משפחתו של צעיר, החשוד בביצוע פיגוע דקירה בנובמבר 2014 בתל אביב. בדירה, השוכנת בקומת הקרקע של מבנה מגורים דו-קומתי, התגורר הצעיר יחד עם הוריו וחמשת אחיו.

במהלך הדיון הקצרצר, מתחו השופטים ביקורת על הזמן הרב שחלף מאז אירוע הדקירה ועד הוצאת צו ההריסה. בית המשפט המליץ בפני המדינה כי בשל השיהוי, עליה לשקול לצמצם את תחולת הצו. האופן בו תבחר המדינה לעשות זאת נותר לשיקולה. יודגש כי כבר בשלב ההשגה טען המוקד, כי אין זה צעד סביר או מידתי להרוס את הדירה כולה – סנקציה שקורבנותיה העיקריים יהיו הוריו ואחיו של החשוד. לעומת זאת טען הצבא, כי הריסת החדר בו התגורר הצעיר אין בה די לצורך הרתעה, ולכן יש להרוס את הדירה כולה. יש לציין כי עד כה נהגה המדינה, במקרה שמדובר ברווק המתגורר עם הוריו, להרוס רק את חדר מגוריו.

נציגי המדינה יצאו להתייעצות וחזרו ללא תשובה. לפיכך ביקשו מבית המשפט להגיש תשובתם להמלצה לצמצם את תחולת הצו עד ליום 25.10.2015.

נושאים קשורים