המוקד להגנת הפרט - בעקבות פניית המוקד: הצבא שב ומתיר לחקלאים להגיע לאדמותיהם הלכודות ב"מרחב התפר" באמצעות אופניהם החשמליים
חזרה לעמוד הקודם
06.05.2019

בעקבות פניית המוקד: הצבא שב ומתיר לחקלאים להגיע לאדמותיהם הלכודות ב"מרחב התפר" באמצעות אופניהם החשמליים

זה למעלה מ-15 שנים שהצבא מנהיג משטר היתרים דרקוני בשטחי הגדה המערבית הכלואים בין חומת ההפרדה לבין הקו הירוק, שטחים המכונים בפיו "מרחב התפר". משטר היתרים זה חל אך ורק על פלסטינים; ישראלים ותיירים אינם נדרשים להיתר כלשהו על מנת להיכנס ל"מרחב התפר" או לשהות בו. פלסטינים המתגוררים ב"מרחב התפר" או מעוניינים להיכנס אליו לצורך עיבוד אדמותיהם, ביקור קרובים או מסחר, נאלצים לעשות זאת בכפוף לכלליו של מנגנון צבאי בירוקרטי סבוך, המכתיב מגוון תנאים מחמירים לקבלת היתרי כניסה ושהייה ב"מרחב התפר". לאחרונה אף ניכרת החמרה קיצונית במדיניות הצבא, בייחוד במתן היתרים לחקלאים שאדמותיהם לכודות ב"מרחב התפר".

המוקד פועל זה שנים נגד משטר ההיתרים בכללותו, הוראות והחמרות שונות בדרישות הצבא, וכן בשמם של פלסטינים, רובם חקלאים, שנתקלים בקשיים שונים ומשונים בקבלת היתר ל"מרחב התפר". ביום 15.11.2018 פנה המוקד לצבא בתלונה על איסור חדש, לפיו נמנעת כניסתם של חקלאים לאדמותיהם שבמרחב התפר כשהם רכובים על אופניים חשמליים. במכתבו כתב המוקד, כי "כידוע חקלאים רבים נדרשים להגיע אל חלקותיהם הנמצאות במרחק רב מהשער שבגדר ההפרדה דרכו הם נאלצים לעבור. רכיבה על אופניים חשמליים מקלה עליהם מאוד, במיוחד בימים של מזג אוויר קשה”.

ביום 5.5.2019, לאחר תזכורות חוזרות ששלח המוקד, התקבלה תשובת הצבא בה נמסר, כי "הוחלט לאפשר לבעלי היתרים למרחב התפר החקלאי לעבור בשערים עם אופניים חשמליים. ההחלטה הועברה ותודרכה לכלל הגורמים הרלוונטיים ביניהם החיילים במעברים השונים... החלטה זו אינה פוטרת מבידוק בטחוני...".

במקרה זה הצבא נסוג מהאיסור השרירותי החדש. המוקד ימשיך לפעול נגד שלל ההגבלות הקיימות על זכותם של חקלאים פלסטינים להגיע לאדמותיהם שבגדה המערבית.

נושאים קשורים