המוקד להגנת הפרט - צו על תנאי בעתירת המוקד: על פרקליטות המדינה לנמק מדוע לא תחזור בה מדחיית ערר על סגירת תלונה בעניין אלימות משטרתית קשה כלפי קטין פלסטיני שהוחזק במשמורת בשנת 2018
חזרה לעמוד הקודם
17.10.2021

צו על תנאי בעתירת המוקד: על פרקליטות המדינה לנמק מדוע לא תחזור בה מדחיית ערר על סגירת תלונה בעניין אלימות משטרתית קשה כלפי קטין פלסטיני שהוחזק במשמורת בשנת 2018

בארבע לפנות בוקר יום 18.11.2018, כשעה לאחר שנלקח למעצר ממיטתו, הותקף באלימות אמיר אבו סביח, נער פלסטיני בן 17, תושב ירושלים המזרחית, בתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים. במהלך התקיפה, בין היתר, הוטח ראשו של הנער בקיר וברצפה וניתנו לו בעיטות בעודו שרוע על הרצפה – כל זאת, כשהוא אזוק בידיו וברגליו ומכוסה עיניים. שני חוקריו בתחנה לא עשו דבר למרות שדיווח על ההכאה ולמרות הפציעות בפניו, ואף השאירו אותו ללא טיפול רפואי. לאחר שנחקר, בצהרי אותו יום, הוא שוחרר לביתו.

בדצמבר 2018 הגיש המוקד למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) תלונה מפורטת בשמו של הנער, לה צורפו צילומי החבלות וכן תיעוד רפואי מבית החולים הדסה הר הצופים לגבי מצבו למחרת האירוע. במאי 2019, נמסר ממח"ש כי הוחלט שלא לפתוח בחקירה, מבלי שניתן לכך נימוק של ממש. בספטמבר 2019 – לאחר שהתבררה דלותם של חומרי החקירה שנאספו, ומשהסתבר כי לא נעשה ניסיון לברר את זהות השוטרים שליוו את הנער – ערר המוקד על סגירת התיק למחלקת העררים שבפרקליטות המדינה. כעבור שנה, נדחה הערר.

ביום 1.11.2020 עתר המוקד לבג"ץ בדרישה כי תבוטל החלטת פרקליטות המדינה לדחות את הערר. בעקבות שאלותיהם הנוקבות של השופטים בדיון שהתקיים בעתירה ביום 26.4.2021, הודיע נציג המדינה כי הוחלט לערוך שתי פעולות חקירה בעניין: לתשאל את החוקר שחקר את אבו סביח ולברר כמה שוטרים נכחו במשמרת, ולאחר מכן לשקול צעדי המשך. בהודעת העדכון מיום 15.6.2021, שהוגשה בהתאם להחלטת בית המשפט, מסרה המדינה כי הוחלט שאין צורך בביצוע פעולות משטרה נוספות ובשינוי ההחלטה בערר. זאת בעקבות חקירתו "באזהרה" של חוקרו של העותר, בה כפר באפשרות שלא תיעד סימני אלימות על גופו של נחקר כלשהו או תלונה של נחקר כלשהו לגבי אלימות שוטרים. בתגובה לעדכון מיום 11.7.2021, ביקש המוקד כי בית המשפט יורה על השלמת מהלכי החקירה "בקפידה ראויה ההולמת את חומרת האירוע".

בעקבות זאת, ביום 14.10.2021, החליט בג"ץ על הוצאת צו על תנאי המורה למדינה "לנמק מדוע לא תבוטל החלטת [מחלקת עררים בפרקליטות המדינה] לדחות את ערר העותר על החלטת [המחלקה לחקירות שוטרים] לסגור את תיק מח"ש" בעניינו. על המדינה להגיש את נימוקיה עד ליום 14.11.2021.