המוקד להגנת הפרט - המוקד בעתירה לבג"ץ: על הצבא לשוב ולאפשר נסיעה של פלסטינים בכביש המקשר בין שכם לג'נין. מניעת המעבר גורמת לעומסי תנועה כבדים ולריבוי תאונות ומהווה פגיעה בלתי מידתית בזכות לחופש תנועה
חזרה לעמוד הקודם
07.03.2022

המוקד בעתירה לבג"ץ: על הצבא לשוב ולאפשר נסיעה של פלסטינים בכביש המקשר בין שכם לג'נין. מניעת המעבר גורמת לעומסי תנועה כבדים ולריבוי תאונות ומהווה פגיעה בלתי מידתית בזכות לחופש תנועה

ביום 6.3.2022 עתר המוקד להגנת הפרט לבג"ץ מטעמו של ראש המועצה המקומית סבסטיה, בדרישה להורות לצבא לאפשר מעבר של כלי רכב פלסטיניים במחסום שבי שומרון שבגדה המערבית. המדובר במחסום המוצב על כביש 60, הציר הראשי המחבר בין שכם לג'נין – ערים פלסטיניות מרכזיות בגדה. עד לאחרונה הכביש שימש עורק תנועה ראשי לפלסטינים וישראלים כאחד. ביום 30.12.2021 – כשבועיים לאחר פיגוע ירי ליד ההתנחלות חומש – החלו החיילים במחסום למנוע מעבר רכבים פלסטיניים, ובמקום זה להפנותם לנסיעה בדרכים עוקפות, העוברות בישובים הפלסטיניים הסמוכים: סבסטיה, זוואתה, ועצירה אלשמאליה.

הגידול העצום והפתאומי בנפח התנועה, ובייחוד של כלי רכב כבדים, גורם נזק רב לתשתיות העיירה סבסטיה, לרבות בורות בדרכים ונזק לצינורות מים. כמו כן נגרמת פגיעה קשה לנהגים, אשר נאלצים עתה לנסוע זמן ממושך בהרבה בשל עומסי התנועה בדרכים הצרות, ונסיעה שארכה בעבר כרבע שעה בציר הראשי נמשכת כיום שעה ומעלה בצירים הצדדיים. בנוסף, חלה עלייה במספר תאונות הדרכים בתוך סבסטיה, בשל חוסר ההתאמה בין התשתיות להיקף התנועה.

העתירה הוגשה לאחר שלא התקבל כל מענה לפנייתו הדחופה של המוקד בעניין מיום 7.2.2022. בעתירה טען המוקד כי מניעת המעבר גורמת לפגיעה קשה ובלתי מידתית בזכויות היסוד של התושבים המוגנים לחופש תנועה. כן טען המוקד כי מניעת המעבר חורגת מסמכותו של הצבא, אשר מחויב לעשות כל מאמץ להימנע מפגיעה בזכותם לכבוד של תושבים מוגנים אשר אינם מעורבים בלחימה. כן הבהיר המוקד כי הפגיעה בכבוד נגרמת גם מכך שאיסור המעבר חל על פלסטינים בלבד, ואילו ישראלים מורשים לעבור במחסום בחופשיות. המוקד הזכיר בהקשר זה כי בפסיקה נקבע כי הדרה מוחלטת של פלסטינים משימוש בכביש בשטחים הכבושים והפיכתו ל"דרך שירות" של המדינה הכובשת הינו חריגה מסמכותו של המפקד הצבאי הנוגדת את כללי המשפט הבינלאומי (בג"ץ 2150/07).

המוקד גם עתר לבית המשפט בדרישה לאפשר מחדש מעבר כלי רכב בכביש הגישה היחיד לשכונת אלמסעודיה המבודדת, אשר מהלך החיים בה כמעט ונעצר בשל חסימת הכביש על ידי הצבא בעקבות הפיגוע סמוך לחומש.

* לאחר שהצבא הסיר את המחסום במחצית השניה של חודש מרץ, נמחקה העתירה בהסכמה.