המוקד להגנת הפרט - המוקד בעתירה דחופה: יש לאפשר תנועת כלי רכב בין שכונת אלמסעודיה לבורקא ולשכם; חסימת כביש הגישה היחיד של השכונה משמעה בידודה הגמור תוך פגיעה קשה בזכותם של תושביה לחופש תנועה
חזרה לעמוד הקודם
07.03.2022

המוקד בעתירה דחופה: יש לאפשר תנועת כלי רכב בין שכונת אלמסעודיה לבורקא ולשכם; חסימת כביש הגישה היחיד של השכונה משמעה בידודה הגמור תוך פגיעה קשה בזכותם של תושביה לחופש תנועה

ביום 6.3.2022 עתר המוקד להגנת הפרט בדחיפות לבג"ץ בדרישה לאפשר מחדש מעבר כלי רכב בכביש הגישה לשכונת אלמסעודיה, שכונה מבודדת השייכת לכפר בורקא, המרוחקת ממנו מרחק נסיעה של למעלה משלושה קילומטרים. הכביש, אשר נחסם על ידי הצבא בדצמבר 2021 בעקבות פיגוע ירי בצומת חומש, הוא היחיד המקשר בין השכונה לשאר הגדה המערבית. מדובר בשכונת מגורים קטנה אשר אין בה חנויות, מרפאות ובתי ספר, וכמעט אין בה מקומות עבודה וספקי שירותים. לצורך קיום שגרת חייהם, תושבי השכונה תלויים לחלוטין בבורקא ובשכם. מאז חסם הצבא את הכביש, ממעטים תושבי השכונה לצאת מהשכונה ואף מבתיהם, בשל התנכלויות חוזרות ונשנות מצד תושבי התנחלויות סמוכות. 

בעתירה נכתב כי החסימה גורמת לפגיעה דרסטית בחופש התנועה של תושבי השכונה, אשר מהלך החיים בה כמעט ונעצר בשל חוסר האפשרות לצאת ממנה בכלי רכב והאיום הכרוך ביציאה ברגל. בעתירה הודגשו הקשיים והסכנות בקבלת טיפול רפואי, לרבות בשל העדר גישה לאמבולנסים, והובאו בה תיאורים המדגימים עד כמה יציאה מהשכונה לצורך קבלת טיפולים הפכה קשה, ממושכת, מלחיצה ואף משפילה. זאת ועוד. רבים מילדי השכונה, הלומדים כולם בבורקא, לא הגיעו זמן מה ללימודיהם שהתחדשו בינואר 2022, בשל היעדר האפשרות לצאת מהשכונה ברכב. ההורים מצאו פיתרון מכביד מאין כמוהו, במסגרתו הם מלווים את ילדיהם בנתיב הליכה בוצי אל מחוץ למחסום, וקרוביהם או נהגי מוניות מסיעים את הילדים אל בית הספר ובחזרה. בשל מצב עניינים בלתי נסבל זה, לפחות אחת ממשפחות הכפר משכנת את ילדיה אצל סביהם בבורקא במהלך השבוע. בעתירה מתוארים נזקים נוספים להם גורמת החסימה, לרבות קשיים בהובלת חומרי בניין ושקי מזון לעיזים. כמו כן, מאז החסימה, לא מתבצע בשכונה פינוי אשפה, והתושבים נאלצים להשליך אשפה הרחק מביתם ואף לשרוף אותה, על אף זיהום האוויר הכרוך בכך.

המוקד טען בעתירה ש"מדובר בפגיעה קשה, גורפת וחריפה בזכותם של תושבים מוגנים חפים מפשע לחופש תנועה פנים-מדינתי", וכי פגיעה זו אינה מידתית. כמו כן מדובר בפגיעה קשה ביותר בזכות לכבוד, הכוללת בתוכה הן את הזכות לקיום מינימלי בכבוד, והן את הזכות לחינוך.

המוקד גם עתר לבית המשפט בדרישה להורות לצבא לאפשר מעבר של כלי רכב פלסטיניים במחסום שבי שומרון שבגדה המערבית, שנאסר אף הוא בעקבות הפיגוע סמוך לחומש.

* לאחר שהחסימה הוסרה במחצית השניה של חודש מרץ, נמחקה העתירה בהסכמה.